✦ Parhaat löydötMacBookitiPhonetLiittymät
KotiMacBook › MacBook Air M1
Laaja markkinadataTori, kauppiaat, operaattorit Samat säännöt kaikillemyös silloin kun emme suosittele Reffe-arvio ei ole ostettavissajärjestys ei riipu maksajasta Hintadata päivittyyautomaattisesti

Kannattaako käytetty MacBook Air M1 2026? — Reffe

Kannattaako käytetty MacBook Air M1 vuonna 2026? Kevyt, hiljainen (ei tuuletinta) ja pitkä akku — M1 riittää arkeen ja opiskeluun yhä hyvin. Reffe näyttää mallin ilmoitukset todellisella hinnalla ja Reffe-arviolla. Reffen arvioima reilu hintataso käytettynä on noin 499 €.

Hintahaarukka käytettynä juuri nyt

tyypillinen hinta yleisin haarukka keskimmäinen hinta · mitä nämä tarkoittavat?

8 Gt / 256 Gt25 ilmoitusta
P10 450 € · P25 459 € · mediaani 499 € · P75 500 € · P90 556 €Halvin–kallein 80 % markkinasta: 450 €–556 € (P10–P90)Markkinan ydin: 459 €–500 € (P25–P75, puolet ilmoituksista)Mediaani 499 € — tyypillinen pyyntihinta
499 €
16 Gt / 1024 Gt3 ilmoitusta · suuntaa-antava
P10 699 € · P25 699 € · mediaani 699 € · P75 749 € · P90 779 €Halvin–kallein 80 % markkinasta: 699 €–779 € (P10–P90)Markkinan ydin: 699 €–749 € (P25–P75, puolet ilmoituksista)Mediaani 699 € — tyypillinen pyyntihinta
699 €
? Gt / 256 Gt4 ilmoitusta · suuntaa-antava
P10 563 € · P25 642 € · mediaani 716 € · P75 759 € · P90 784 €Halvin–kallein 80 % markkinasta: 563 €–784 € (P10–P90)Markkinan ydin: 642 €–759 € (P25–P75, puolet ilmoituksista)Mediaani 716 € — tyypillinen pyyntihinta
716 €
? Gt / 512 Gt4 ilmoitusta · suuntaa-antava
P10 822 € · P25 825 € · mediaani 854 € · P75 914 € · P90 974 €Halvin–kallein 80 % markkinasta: 822 €–974 € (P10–P90)Markkinan ydin: 825 €–914 € (P25–P75, puolet ilmoituksista)Mediaani 854 € — tyypillinen pyyntihinta
854 €
? Gt / 1000 Gt4 ilmoitusta · suuntaa-antava
P10 822 € · P25 889 € · mediaani 953 € · P75 984 € · P90 993 €Halvin–kallein 80 % markkinasta: 822 €–993 € (P10–P90)Markkinan ydin: 889 €–984 € (P25–P75, puolet ilmoituksista)Mediaani 953 € — tyypillinen pyyntihinta
953 €
? Gt / 2000 Gt4 ilmoitusta · suuntaa-antava
P10 875 € · P25 896 € · mediaani 908 € · P75 946 € · P90 1015 €Halvin–kallein 80 % markkinasta: 875 €–1015 € (P10–P90)Markkinan ydin: 896 €–946 € (P25–P75, puolet ilmoituksista)Mediaani 908 € — tyypillinen pyyntihinta
908 €

Sama MacBook Air M1 eri muisti/levy-kokoonpanoilla on eri markkina. Haarukka lasketaan koko aktiivisesta markkinasta eikä riipu suodattimista tai myyjistä.

Reffen arvio 2026

Kyllä — yhä loistava opiskelu- ja arkikone 2026. Apple-piiri pärjää pitkälle ja macOS-tukea riittää vuosiksi. Suosi 16 Gt muistia jos pidät monta sovellusta auki; 8 Gt riittää kevyeen käyttöön.

Mallin tiedot

Julkaisuvuosi2020
PiiriApple M1
Näyttö13" tai 15"
macOS-tukiuseita vuosia jäljellä (Apple-piiri)

Muisti ja tallennustila vaihtelevat ilmoituksittain — katso jokaisen kortin speksit. Katso viralliset tekniset tiedot Applelta →

Käytetyt MacBook Air M1 juuri nyt

Saatavilla nyt — rajaa näkyvää listaa (ei vaikuta arvioihin)8 Gt RAM 27 kpl · alk. 380 €16 Gt RAM 5 kpl · alk. 690 €Vain kauppiaatYksityisetToriDiili
Erinomainen löytöReffe 89
MacBook Air 13" (2020) · M1
8 Gt · 256 Gt · Hyvä
440 €vastaavia yleensä 499 € · n=29
Yksityinen · ei varmennettua takuuta
Vahva valintaReffe 72
MacBook Air 13" (2020) · M1
8 Gt · 256 Gt · Hyvä · Tähtiharmaa
449 €vastaavia yleensä 499 € · n=29
Tori-kauppias (yritysmyyjä) · tarkista takuu ilmoituksesta
Vahva valintaReffe 72
MacBook Air 13" (2020) · M1
8 Gt · 512 Gt · Erittäin hyvä
539 €vastaavia yleensä 544 € · n=6
Tori-kauppias (yritysmyyjä) · tarkista takuu ilmoituksesta
Vahva valintaReffe 72
MacBook Air 13" (2020) · M1
8 Gt · 256 Gt · Kuin uusi
500 €vastaavia yleensä 499 € · n=29
Yksityinen · ei varmennettua takuuta
Vahva valintaReffe 71
MacBook Air 13" (2020) · M1
8 Gt · 256 Gt · Käytetty · Hopeinen
450 €vastaavia yleensä 499 € · n=29
Yksityinen · ei varmennettua takuuta
Vahva valintaReffe 71
MacBook Air 13" (2020) · M1
8 Gt · 256 Gt · Erittäin hyvä
459 €vastaavia yleensä 499 € · n=29
Yksityinen · ei varmennettua takuuta
Muut mallit:MacBook Air M2MacBook Air M3MacBook Air M4MacBook Pro 14" M1 Pro / MaxMacBook Pro 16" M1 Pro / MaxMacBook Pro 14" M2 Pro / MaxMacBook Pro 14" M3Kaikki MacBookit

Usein kysyttyä

Kannattaako MacBook Air M1 ostaa käytettynä 2026?

Kyllä — yhä loistava opiskelu- ja arkikone 2026. Apple-piiri pärjää pitkälle ja macOS-tukea riittää vuosiksi. Suosi 16 Gt muistia jos pidät monta sovellusta auki; 8 Gt riittää kevyeen käyttöön.

Mikä on käytetyn MacBook Air -mallin reilu hinta?

Reffen arvioima reilu hintataso on noin 499 €. Se perustuu aktiivisten ilmoitusten pyyntihintoihin ja vastaavien laitteiden hintatasoon — Reffe merkitsee jokaiseen ilmoitukseen, onko hinta reilu vai yli.

Mitä MacBook Air M1 -mallissa kannattaa tarkistaa käytettynä?

Akun latauskerrat ja kunto, muistin ja tallennustilan riittävyys omaan käyttöön, näytön ja rungon kunto sekä myyjän luotettavuus ja takuu. Reffe merkitsee riskit jokaiseen korttiin.