✦ Parhaat löydötMacBookitiPhonetLiittymät
Koti › MacBook › MacBook Air M1
Laaja markkinadataTori, kauppiaat, operaattorit✓ Samat säännöt kaikillemyös silloin kun emme suosittele⇌ Reffe-arvio ei ole ostettavissajärjestys ei riipu maksajasta↻ Hintadata päivittyyautomaattisesti

Kannattaako käytetty MacBook Air M1 2026? — Reffe

Kannattaako käytetty MacBook Air M1 vuonna 2026? Kevyt, hiljainen (ei tuuletinta) ja pitkä akku — M1 riittää arkeen ja opiskeluun yhä hyvin. Yleisimmän tunnetun kokoonpanon (8 Gt / 256 Gt) ilmoituksista noin puolet on nyt välillä 499–560 € (mediaani 500 €, 22 ilmoitusta). Käytetty MacBook Air M1 maksaa kokoonpanosta riippuen 429–1 089 € (45 ilmoitusta). Reffe näyttää mallin ilmoitukset todellisella hinnalla ja Reffe-arviolla. Reffen arvioima reilu hintataso koko mallille, kaikki kokoonpanot mukaan lukien, on noin 500 € (ilmoitusten odotushintojen mediaani).

Hintahaarukka käytettynä juuri nyt

tyypillinen hinta yleisin haarukka keskimmäinen hinta · mitä nämä tarkoittavat?

8 Gt / 256 Gt22 ilmoitusta
P10 490 € · P25 499 € · mediaani 500 € · P75 560 € · P90 638 €Halvin–kallein 80 % markkinasta: 490 €–638 € (P10–P90)Markkinan ydin: 499 €–560 € (P25–P75, puolet ilmoituksista)Mediaani 500 € — tyypillinen pyyntihinta
500 €
16 Gt / 256 Gt4 ilmoitusta · suuntaa-antava
P10 472 € · P25 490 € · mediaani 525 € · P75 562 € · P90 584 €Halvin–kallein 80 % markkinasta: 472 €–584 € (P10–P90)Markkinan ydin: 490 €–562 € (P25–P75, puolet ilmoituksista)Mediaani 525 € — tyypillinen pyyntihinta
525 €
Kokoonpano ei tiedossa6 ilmoitusta · suuntaa-antava
P10 475 € · P25 496 € · mediaani 567 € · P75 596 € · P90 624 €Halvin–kallein 80 % markkinasta: 475 €–624 € (P10–P90)Markkinan ydin: 496 €–596 € (P25–P75, puolet ilmoituksista)Mediaani 567 € — tyypillinen pyyntihinta
567 €
? Gt / 128 Gt3 ilmoitusta · suuntaa-antava
P10 572 € · P25 583 € · mediaani 601 € · P75 608 € · P90 612 €Halvin–kallein 80 % markkinasta: 572 €–612 € (P10–P90)Markkinan ydin: 583 €–608 € (P25–P75, puolet ilmoituksista)Mediaani 601 € — tyypillinen pyyntihinta
601 €
? Gt / 256 Gt4 ilmoitusta · suuntaa-antava
P10 429 € · P25 474 € · mediaani 541 € · P75 584 € · P90 587 €Halvin–kallein 80 % markkinasta: 429 €–587 € (P10–P90)Markkinan ydin: 474 €–584 € (P25–P75, puolet ilmoituksista)Mediaani 541 € — tyypillinen pyyntihinta
541 €
? Gt / 1 Tt3 ilmoitusta · suuntaa-antava
P10 567 € · P25 669 € · mediaani 838 € · P75 883 € · P90 910 €Halvin–kallein 80 % markkinasta: 567 €–910 € (P10–P90)Markkinan ydin: 669 €–883 € (P25–P75, puolet ilmoituksista)Mediaani 838 € — tyypillinen pyyntihinta
838 €
? Gt / 2 Tt3 ilmoitusta · suuntaa-antava
P10 977 € · P25 989 € · mediaani 1009 € · P75 1059 € · P90 1089 €Halvin–kallein 80 % markkinasta: 977 €–1089 € (P10–P90)Markkinan ydin: 989 €–1059 € (P25–P75, puolet ilmoituksista)Mediaani 1009 € — tyypillinen pyyntihinta
1009 €

Liian vähän eri hintoja haarukkaan: 8 Gt / 128 Gt, 8 Gt / 512 Gt, 16 Gt / 500 Gt, 16 Gt / 512 Gt, 16 Gt / 1 Tt, ? Gt / 512 Gt.

Sama MacBook Air M1 eri muisti/levy-kokoonpanoilla on eri markkina. Haarukka lasketaan koko aktiivisesta markkinasta eikä riipu suodattimista tai myyjistä. Saman kaupan samanhintaiset värivaihtoehdot lasketaan yhdeksi ilmoitukseksi.

Reffen arvio 2026

Kyllä — yhä loistava opiskelu- ja arkikone 2026. Apple-piiri pärjää pitkälle ja macOS-tukea riittää vuosiksi. Suosi 16 Gt muistia jos pidät monta sovellusta auki; 8 Gt riittää kevyeen käyttöön.

Mallin tiedot

Julkaisuvuosi2020
PiiriApple M1
Näyttö13" tai 15"
macOS-tukiuseita vuosia jäljellä (Apple-piiri)

Muisti ja tallennustila vaihtelevat ilmoituksittain — katso jokaisen kortin speksit. Katso viralliset tekniset tiedot Applelta →

Käytetyt MacBook Air M1 juuri nyt

Saatavilla nyt — rajaa näkyvää listaa (ei vaikuta arvioihin)8 Gt RAM 24 kpl · alk. 389 €16 Gt RAM 8 kpl · alk. 460 €Vain kauppiaatYksityisetToriDiili
Erinomainen löytöReffe 89
MacBook Air 13" (2020) · M1
8 Gt · 256 Gt · Hyvä · Space Gray
389 €vastaavia yleensä 500 € · n=23
Yksityinen · ei varmennettua takuuta
Vahva valintaReffe 72
MacBook Air 13" (2020) · M1
8 Gt · 256 Gt · Kuin uusi
496 €vastaavia yleensä 500 € · n=23
Yksityinen · ei varmennettua takuuta
Vahva valintaReffe 72
MacBook Air 13" (2020) · M1
8 Gt · 512 Gt · Käytetty
550 €vastaavia yleensä 550 € · n=3
Yksityinen · ei varmennettua takuuta
Reilu hintaReffe 52
MacBook Air · M1
8 Gt · 256 Gt · Erittäin hyvä · Ruusukulta
650 €
Yksityinen · ei varmennettua takuuta
Reilu hintaReffe 52
MacBook Air · M1
8 Gt · 256 Gt · Hyvä
560 €
Yksityinen · ei varmennettua takuuta
KallisReffe 20
MacBook Air 13" (2020) · M1
8 Gt · 256 Gt · Kuin uusi · Tähtiharmaa
560 €vastaavia yleensä 500 € · n=23
Reffen arvio 12 % yli vertailuhinnan.
Yksityinen · ei varmennettua takuuta
KallisReffe 19
MacBook Air 13" (2020) · M1
8 Gt · 256 Gt · Kuin uusi · Space Gray
599 €vastaavia yleensä 500 € · n=23
Reffen arvio 20 % yli vertailuhinnan.
Yksityinen · takuu mainittu (vahvista itse)
Muut mallit:MacBook NeoMacBook Air M2MacBook Air M3MacBook Air M4MacBook Pro 14" M1 Pro / MaxMacBook Pro 16" M1 Pro / MaxMacBook Pro 14" M2 Pro / MaxMacBook Pro 14" M3Kaikki MacBookitKannattaako käytetty MacBook?

Usein kysyttyä

Kannattaako MacBook Air M1 ostaa käytettynä 2026?

Kyllä — yhä loistava opiskelu- ja arkikone 2026. Apple-piiri pärjää pitkälle ja macOS-tukea riittää vuosiksi. Suosi 16 Gt muistia jos pidät monta sovellusta auki; 8 Gt riittää kevyeen käyttöön.

Mikä on käytetyn MacBook Air -mallin reilu hinta?

Reffen arvioima reilu hintataso koko mallille (kaikki kokoonpanot) on noin 500 €. Se perustuu aktiivisten ilmoitusten pyyntihintoihin ja vastaavien laitteiden hintatasoon — Reffe merkitsee jokaiseen ilmoitukseen, onko hinta reilu vai yli.

Mitä MacBook Air M1 -mallissa kannattaa tarkistaa käytettynä?

Akun latauskerrat ja kunto, muistin ja tallennustilan riittävyys omaan käyttöön, näytön ja rungon kunto sekä myyjän luotettavuus ja takuu. Reffe merkitsee riskit jokaiseen korttiin.